Tradycyjna wieś z charakterem
Pokazujemy, opowiadamy, smakujemy, bawimy, wszystko to dla Was, pragnących poznania tradycyjnej wsi. To czego już normalnie w okolicy dużych miast nie zobaczycie, nie usłyszycie, nie posmakujecie to jeszcze wszystko to jest u nas. Splot uwarunkowań historycznych, geograficznych, topograficznych, kulturowych powoduje, że nasz projekt promocji wsi jest unikatowym. Nie znajdziesz podobnego nigdzie indziej. My jesteśmy pierwsi.

Park Narodowy Tatry Niżne (NAPANT)

Obszar o powierzchni 728 km2 razem ze pasmem ochronnym obejmuje 1102 km2. Został on założony w 1978 r. Przeważająca część leży na terenie Tatr Niżnych. Jest to druga najwyższa góra Słowacji ze szczytem Ďumbier wysokości 2043 m. Siodło Čartovica dzieli Tatrasinto Niżne na dwie części: zachodnią Ďumbier i wschodnią Kráľovohoľská.

Ciekawe informacje o Tatrach Niżnych:
Tatry Niżne są najdłuższym pasmem górskim
Lasy zajmują 70% obszaru Parku Narodowego Niżne Tatry
Długość gór wynosi około 80 km, szerokość 30 km, a wysokość ok. 2000 km2.
W okolicach szczytu Ďumbier wydobywano dawniej żelazo
Jaskinia Demänovská jest najczęściej odwiedzaną w Słowacji jaskinią
Kozice do Tatr Niżnych przeniesiono z Tatr Wysokich
Skalnica i zmienka górska rosną w Tatrach Niżnych
Ochyraea tatrensis jest endemitem Tatr Niżnych
Tatry Niżne mają najbardziej zkrystalizowany trzon Centralnych Karpat Zachodnich
Dolina Demänovská ma najniżej położy system jaskiń w Słowacji
Najstarszym rezerwatem Tatr Niżnych jest rezerwat Príboj
Najstarszym chronionym drzewem jest Korvínovalime (700 lat)
Najgłębsza przepaść jest w jaskini Veľká ľadová priepasť – 125 m
Najwyższym wodospadem jest Brankonský – 55 m
Największym naturalnym jeziorem jest Vrbické pleso – o powierzchni 1,8 ha
Największym rezerwatem jest Skalka
Najwyżej żyjącą społecznością jest osada Magurka

Jaskinia Martwych Nietoperzy
Jest to jedyna wysokogórska jaskinia udostępniona do zwiedzania. Znajduje się w centralnej części Słowacji w środkowych Tatrach Niżnych, grań Ďumbiersky, szczyt Ďumbier Karst.- 1750 m. Największa podziemna przestrzeń - Bystrický dóm jest na głębokości 180 m. Jaskinię odkryli w 1981 r. badacze z Brezna. Jest to trzecia pod względem głębokości – 320 m i długości – 19 km jaskinia w kraju. Temperatury są niskie, maksymalnie 3,6°C a strumień powietrza osiąga 7 m/s. Bez wątpienia najbardziej godnym uwagi jest znalezisko znacznej ilości kości nietoperzy mający 6000 lat. Co roku przybywa martwych osobników tego gatunku i stąd wywodzi się nazwa jaskini.

Szczyt Ďumbier
Ďumbier jest najwyższym szczytem Tatr Niżnych i wznosi się na wysokość 2043 m. Jest położony na głównym grzbiecie gór Krúpova Hoľa i Králička.
Od północy wygląda jak ogromny alpejski masyw ze ścianami wysokimi na 500 m, filarami i wyżłobieniami w lodzie na końcu doliny Bystrá i Ludárova. Bardziej łagodne południowe stoki przykrywają granitowe kamienie. W płytkich nieckach północnej części występują kozice i świstaki. Ze szczytu Ďumbier rozciąga się bardzo dobra panorama na wszystkie góry północnej i środkowej Słowacji.

Farma Ajax
Aktualnie na farmie jest 10 koni, 5 kucyków i 6 koni dostępnych do jazdy konnej. Szkółka jeździecka oferuje początkującym jazdę na kucykach i koniach pod nadzorem instruktora, a zaprawionym w bojach gościom wycieczki piesze z przewodnikiem szlakami i ścieżkami leśnymi. Z kolei doświadczeni turyści znajdą dla siebie w ofercie hipodrom oraz wycieczki piesze po otaczających terenach. 

 
Archiwum